Milovické dominanty

 

Nové byty
Kompenzace
Podpora původních Milovic

 

Kulturní dům

 

Kostel sv. Kateřiny

 

Zeleň
Pracovní místa
Tělocvična

Vlak Milovice

 

Mladá

 

Kontakt

Základní organizace Komunistické strany Čech a Moravy v Milovicích 

Předseda organizace:
Miroslav Červinka st.

 

předseda zo ksčm miroslav červinka

Kontaktní mail:
mirek.cervinka@seznam.cz

Členové výboru ZO KSČM:

Jaroslav Stradiot - místopředseda

Zdeněk Milata - jednatel

Josef Hlaváček - pokladník

Luboš Kratochvíl

 

Zastoupení ve výborech města:

Finanční výbor:

Kontrolní výbor:

Zastoupení v komisích města:

Komise výstavby a dopravy: Miroslav Červinka st.

Občanské komise:

Benátecká Vrutice: Zdeněk Milata

Boží Dar:

 

icon komunistická strana čech a moravy
icon komunistická strana čech a moravy

KSČM MILOVICEInformace z Milovic

Informace z Milovic

Nebe nad Milovicemi rozzářily i Gripeny

Nebe nad Milovicemi rozzářily i Gripeny (4.5.2014)

Až osm stovek obyvatel a návštěvníků města se zúčastnilo 3. května 2014 již tradičních oslav 69. let od konce 2. světové války, kterou zastřešoval Spolek rodáků a přátel obce Benátecká Vrutice. Pořadatelé slibovali v průběhu akce překvapení a možná tím překvapením bylo i to, že přes předpověď sice bylo chladno, ale nepršelo.

 

Dopoledne bylo zasvěceno přípravám na vystoupení. Lidé si mohli prohlédnout vojenský tábor a výstavku k osobě generálmajora Vladimíra Přikryla, velitele I./II. Pěšího praporu ve Francii, velitele 2. pěšího pluku ve Velké Británii, zástupce velitele 1. čs. samostatné brigády v SSSR a velitele 2. čs. paradesantní brigády v SSSR. Generál Přikryl je čestným občanem jak Milovic tak i Lysé nad Labem. V Milovicích Přikryl velel po osvobození vojenskému výcvikovému táboru. Postupně dobové techniky přibývalo a spolu s tím i očekávání jak celá akce dopadne.

 



Slavnostní ceremoniál  

Slavnostní ceremoniál byl zahájen pochodem dobových účastníků bojů roku 1945 s prapory vítězných mocností od kostela k místnímu památníku osvobození v roce 1945. Památník nese symbolický název Vítání. K pochodu se spontánně přidávali okolo stojící hosté i občané. Po slavnostním nástupu čestné stráže byly oslavy zahájeny vystoupením mažoretek, které po úvodním defilé předaly hostům čerstvě natrhané kytice šeříků. Z hostů vystoupil hejtman Středočeského kraje Josef Řihák (ČSSD), který zdůraznil, že:Je důležité připomínat si historii, možná by se měla připomínat častěji. I v kontextu toho, co se děje na východ od naší republiky. Měli bychom být vděčni za to, že miliony lidí položily životy za to, abych my tady mohli být, vychovávat své děti a vnoučata. Žádná armáda nenávist mezi lidmi nevyřeší. Lidé jsou tu od toho, aby se uměli domluvit a to je v poslední době možná to, co nám chybí“

 

Vystoupil i 1. tajemník ambasády Ruské federace v Praze Igor Plaksin, který v krátkém projevu připomněl úlohu sovětských lidí v porážce německého nacismu a v osvobození porobených zemí. Radní kraje pro oblast zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM) zhodnotila válku z pohledu žen. Karel Horčička (ČSSD), radní kraje pro oblast regionálního rozvoje, ocenil to, že jsou tato výročí nadále připomínána. Z vážených hostů byli dále přítomni náměstek ministra obrany Jakub Kulhánek, dále zastupitelé kraje Emílie Třísková (ČSSD) a Zdeněk Milata (KSČM), který celou oslavu koordinoval.  

Po vystoupení hostů následovala minuta ticha za oběti války a následovalo položení věnců k památníku.

 

Hejtman ocenil hasiče z Milovic

Následovalo u příležitosti této slavnostní chvíle udělení ocenění hasičů z SDH Milovice. Hejtman Josef Řihák spolu s předsedou Komise pro bezpečnost a IZS Zdeňkem Milatou předali Pamětní medaili Středočeského kraje za rozvoj hasičstva na území kraje těmto hasičům: Aleši Kubešovi, Miroslavu Černohlávkovi, Luboši Kratochvílovi st. a Luboši Kratochvílovi ml.

 

Gripeny nad Milovicemi

Krátce nato již se nad hlavami diváků objevily v nízké výšce dva stroje České armády JAS 39 Gripen, které byly součástí slavnostního ceremoniálu a měly připomenout, že nebe nad našimi hlavami budou tyto stroje střežit po uzavřených dohodách ještě celou řadu let. Doufejme, že to bude z hlediska modernizace armády méně, než v případě strojů MiG 21, které tuto službu vykonávaly celých čtyřicet let.

 

Boje v ulicích města

Po skončení slavnostního ceremoniálu následovala ukázka bojů během povstání na Nymbursku v roce 1945. Je nutné připomenout, že ačkoli Praha povstala až po poledni 5. května, v jiných částech naší okupované vlasti tomu bylo jinak. Přerov a Olomouc povstaly již 1. května. Nymburk a Poděbrady zvedly hlavu o den později. Ukázky bojů měly tuto historii připomenout. V ukázce proběhlo odzbrojení německé posádky města, nad městem létalo menší vrtulové letadlo, dále pokus o průlom německými jednotkami až na závěr do města dorazily jednotky Sovětského svazu a město osvobodily. S tím se však nesmířil izolovaný fanatik ve věži kostela, který zahájil palbu. Sověti spolu s povstalci odpověděli rázně a fanatika, za pohledů stovek diváků a rozzářených očí dětí, zpacifikovali.

Následovalo slavnostní defilé všech účastníků v dobových uniformách.

 

Poděkování

Organizačně byly celé oslavy zvládnuty. Musíme poděkovat předsedovi občanského sdružení Rodáků a přátel obce Benátecké Vrutice Luboši Macurovi za zastřešení akce. Dále Klubům vojenské historie Schwarzwald, KVH Milovice a Wurm. Děkujeme panu Kupcovi a všem, kdož ztvárnili povstalce. Děkujeme pořadatelské službě. Tomáši Karlovi a Martinu Sandrovi – prvnímu za vojenskou ukázku jako celek, druhému za moderování celého průběhu bojů. Děkujeme Římskokatolické farnosti Lysá nad Labem za zpřístupnění areálu kostela sv. Kateřiny v Milovicích. Děkujeme hasičům z Lysé nad Labem za přistavení historické hasičské techniky. Děkujeme hasičům z Milovic za zajištění akce. Děkuji členům a organizaci ZO KSČM Milovice za pomoc a zajištění vzduchovek pro děti. Děkuji sponzorům – firmě ASA za popelnice a firmě IRE pana Kotvase za sponzorství. Děkuji všem, mimo jiné armádě České republiky, městské i státní policii a dalším, jež jsem nestihl vyjmenovat, a bez nichž by akce neproběhla.

 

Černý Petr leží u představitelů města, kteří zřejmě v ilegalitě položili věnec k pomníku a ani slavnostního ceremoniálu se neúčastnili. Ono to symbolizuje nepochopení celého výsledku války a toho, co nám mrtví přinesli: svobodni budete pouze tehdy, když budete jednotní.

 

Za realizační tým Zdeněk Milata, koordinátor celého dne

Fotogalerie průběhu slavnosti

 

Defilé před památníkem
Defilé před památníkem
 

 

Uctění památky
Uctění památky
Položení věnců
Položení věnců
Moderátoři
Moderátoři

 

 

 

 

 

 

 

 

Akci výzmaně podpořil Středočeský kraj
Akci výzmaně podpořil Středočeský kraj

 

 

 

Hejtman s občany
Hejtman s občany

 

 

 

 

 

 

 

Mažoretky u ceremoniálu
Mažoretky u ceremoniálu

 

 

Hejtman u pomníku Vítání
Hejtman u pomníku Vítání

 

 

Wehrmacht
Wehrmacht
Barikáda před Modrou hvězdou
Barikáda před Modrou hvězdou

 

 

 

 

 

 

 

Vystoupení mažoretek
Vystoupení mažoretek
 

 

 

 

Boje v ulicích města
Boje v ulicích města

 

 

 

 

 

 

Německé bojové vozidlo
Německé bojové vozidlo

 

 

Čestná přehlídka
Čestná přehlídka

 

 

 

Na akci se podílela řada dobrovolníků
Na akci se podílela řada dobrovolníků
Ceremoniál u památníku Vítání
Ceremoniál u památníku Vítání

 

 

 

 

autor: -red-
zdroj: Průběh oslav osvobození 1945
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena