Milovické dominanty

 

Nové byty
Kompenzace
Podpora původních Milovic

 

Kulturní dům

 

Kostel sv. Kateřiny

 

Zeleň
Pracovní místa
Tělocvična

Vlak Milovice

 

Mladá

 

Kontakt

Základní organizace Komunistické strany Čech a Moravy v Milovicích 

Předseda organizace:
Miroslav Červinka st.

 

předseda zo ksčm miroslav červinka

Kontaktní mail:
mirek.cervinka@seznam.cz

Členové výboru ZO KSČM:

Jaroslav Stradiot - místopředseda

Zdeněk Milata - jednatel

Josef Hlaváček - pokladník

Luboš Kratochvíl

 

Zastoupení ve výborech města:

Finanční výbor:

Kontrolní výbor:

Zastoupení v komisích města:

Komise výstavby a dopravy: Miroslav Červinka st.

Občanské komise:

Benátecká Vrutice: Zdeněk Milata

Boží Dar:

 

icon komunistická strana čech a moravy
icon komunistická strana čech a moravy

KSČM MILOVICEKSČM Milovice

KSČM Milovice

Peripetie doplňování Kontrolního výboru/aneb velká politika v Milovicích

Peripetie doplňování Kontrolního výboru/aneb velká politika v Milovicích (23.10.2011)

Kontrolní výbor dohlíží na to, aby na radnici nebyly porušovány zákony. Předseda i většina jeho členů bývá z řad opozice. Ne však zřejmě v Milovicích, kde je opoziční strana, v tomto případě KSČM z tohoto výboru vytlačována.

Bylo v Milovicích pravidlem, že všichni jsme „Milovičáci“, leč časy se mění a s nimi i lidi. Podle činů poznáte je, řekl spisovatel Čapek již v roce 1938 a platí to dodnes.

O (ne)funkčnosti kontrolního výboru v Milovicích se ví již dlouho, o jeho předsedovi mnohé. Leč, aby nebylo zastupiteli města umožněno pracovat ve Výboru městského zastupitelstva, to tady nebylo zřejmě ani za stařičkého Rakouska. Holt politická kultura se u nás příliš nepěstuje.



Kontrolní výbor je dlouhodobě neschopen práce. I když je to i otázkou organizace práce a práce jeho předsedy, je také faktem, že část jeho členů z různých důvodů se jeho práce účastnit nemůže. Proto byli městem vyzváni ti, co se neúčastnili, aby se vyjádřili. Jedna členka Eva Soukupová, Dis. z Občané městu město občanům (OMMO) rezignovala již dříve. Nyní požádali o odvolání člen výboru za KSČM, Alexandr Koníček a Ondřej Matouš z TOP09. Čili počet členů by klesl na 12 z původních 15.

z internetu...
A jsme u jádra pudla. KSČM poděkovala za členství Alexandru Koníčkovi, a navrhla za nového člena za KSČM zastupitele města, Zdeňka Milatu. Ono se není co divit, opozice má přece mít právo na kontrolu. Hlasování však dopadlo tak, že zástupce opozice neměl právo být přítomen kontrole města. Z počtu 13 zastupitelů hlasovali pro 7 (Bc. Richard Vavrda, Ph.D., JUDr. Ivana Weigandová, Jiří Hlaváček, Mgr. Zdeněk Milata, Mgr. Ludmila Šimková, Michal Janata, Jitka Sudková), proti 2 (Radek Wenzl, Marcela Říhová), zdrželi se 4 (Lukáš Pilc, Pavel Křáp, Ing. Petr Hůla, Ph.D., Petr Kotvas). Ukázalo se, že ani návrh pravice na paní Alenu Breu neprošel. Pro hlasovali 4 (Lukáš Pilc, Pavel Křáp, Radek Wenzl, Marcela Říhová), proti 2 (Petr Kotvas, Jitka Sudková), zdrţel se 7 (Ing. Petr Hůla, Ph.D., JUDr. Ivana Weigandová, Ing. Jiří Hlaváček, Bc. Richard Vavrda, Mgr. Zdeněk Milata, Mgr. Ludmila Šimková, Michal Janata).

Nastala zajímavá situace. Pan Hůla zkusil ještě navrhnout někoho od sebe, ale jeho vyjádření neznělo příliš přesvědčivě, nakonec byla navržena stranou TOP09 paní Barbora Nováková, zástupce KSČM v zastupitelstvu se rozhodl podpořit tuto dámu, která uvedla, že je učitelkou na místní ZŠ, dále, že je také členkou Komise pro rodinu, sociální věci a zdravotnictví a že se zajímá o dění ve městě,  pro hlasovalo 11, proti 0, zdržel se 2 (Jitka Sudková, Ing. Petr Hůla, Ph.D.).

Výsledek je takový, že nyní se poměr členů Kontrolního výboru vychýlil ve prospěch otevřené i skryté koalice v městském zastupitelstvu. Doufejme alespoň, že Kontrolní výbor začne pracovat.

Kontrolní výbor kontroluje především plnění usnesení zastupitelstva a rady. Na úseku samostatné působnosti dále kontroluje dodržování právních předpisů ostatními výbory a obecním úřadem. Kontrolní výbor tak nemůže ex lege kontrolovat starostu, radu, zastupitelstvo nebo komise rady. V praxi se můžeme setkat s přespříliš aktivními kontrolními výbory, které si za cíl kontroly vybraly starostu, radu nebo zastupitelstvo, či dokonce problematiku dodržování právních předpisů obecním úřadem na úseku přenesené působnosti. S překračováním zákonných kompetencí bychom neměli souhlasit. Zastupitelstvo může kontrolní výbor pověřit dalšími úkoly, viz § 78 odst. 5 písm. c) zákona o obcích, tedy i kontrolními úkoly. Ty se pak mohou týkat orgánů, které jsou zastupitelstvu odpovědné. Kontrolní funkce kontrolního (i finančního) výboru se vyčerpává oznámením závadného stavu zastupitelstvu, které může přijmout opatření. Je tedy značně omezena. Kontrolovaný subjekt má právo se k zápisu vyjádřit. Oba výbory jsou závislé na zastupitelstvu a nejsou s to uplatnit a prosadit vůči němu svůj názor, ať už ve věci rozhodnutí jiného orgánu nebo případně vůči rozhodnutí zastupitelstva samého. Ústavou je zastupitelstvo formováno nakonec jako rozhodující orgán, není počítáno s kontrolními mechanizmy na něm nezávislými. Opatřením posilujícím samosprávu obcí i krajů by byla konstrukce orgánu alespoň částečně nezávislého. K účinnosti vnitřní kontroly by dopomohla volba kontrolního výboru (či jiného orgánu) na stanovené funkční období bez možnosti odvolat jeho členy. Stanovené funkční období by mohlo přesahovat funkční období zastupitelstva. Na Slovensku je hlavní kontrolor samosprávného kraje volen na šest let a je odvolatelný jen pro neslučitelnost funkcí, odsouzení za trestný čin nebo ztrátu právní způsobilosti, anebo tehdy, pokud hrubě nebo opakovaně zanedbává své povinnosti. Holt do civilizovaného světa vede cesta z české žumpy bohužel asi jen přes Tatry.

„Myslím, že kontrolovat fungování města můžu plně jako zastupitel, případně i na základě podnětů občanů a nemusím být svazován zatím příliš nefungujícím orgánem Zastupitelstva města“, uzavřel Zdeněk Milata, zastupitel za KSČM.

autor: -red-
zdroj: zápisy z jednání ZM
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena