Základní organizace Komunistické strany Čech a Moravy v Milovicích
Předseda organizace:
Miroslav Červinka st.
Kontaktní mail:
mirek.cervinka@seznam.cz
Členové výboru ZO KSČM:
Jaroslav Stradiot - místopředseda
Zdeněk Milata - jednatel
Josef Hlaváček - pokladník
Luboš Kratochvíl
Zastoupení ve výborech města:
Finanční výbor:
Kontrolní výbor:
Zastoupení v komisích města:
Komise výstavby a dopravy: Miroslav Červinka st.
Občanské komise:
Benátecká Vrutice: Zdeněk Milata
Boží Dar:
Místy neutěšený stav toku Mlynařice zajímá řadu občanů a i některé představitele občanů zvolené do městského zastupitelstva. Komunisté mají v permanenci zájem na tom, aby se stav toku zlepšoval - koneckonců studie k zlepšení jejího stavu po neutěšeném ukotvení do betonových břehů ve 30. letech 20. století (tedy za Masaryka) byly vypracovány v letech 1981 a 1990.
Zastupitel za KSČM Zdeněk Milata se v souvislosti se stavem toku obrátil na Ministerstvo zemědělství, které provedlo místní šetření a to i za spolupráce s Povodím Labe. Výsledek si můžete přečíst v dopise níže po rozkliknutí článku. Stavu Mlynařice budeme i nadále věnovat zvýšenou pozornost a budeme podporovat kroky k její nápravě.
V této souvislosti proběhlo i jednání v obci Kostomlaty nad Labem s cílem dosáhnout opětovného propojení Vlkavy a Mlynařice přes Mlýnský náhon, čímž by zejména horní tok Mlynařice získal potřebný zvýšený zdroj vody a Kostomlaty nad Labem by byly vystaveny vyšší protipovodňové ochraně. Bohužel v oblasti Hronětic a Vápenska je nedostatek vody a ze strany Kostomlat nad Labem toto nebude aktuálně průchozí. Je vidět, že zájem o vodu není jen mezi státy, ale i ve Střední Evropě mezi obcemi.
Vážený pane magistře,
obrátil jste se na Ministerstvo zemědělství se stížností na nevykonávanou správu významného vodního toku Mlynařice v Milovicích.
Ministerstvo zemědělství se v rámci šetření Vaší stížnosti zúčastnilo vodoprávního dozoru odboru životního prostředí Městského úřadu v Lysé nad Labem, který proběhl dne 12.04.2016 v Milovicích, za přítomností zástupců Povodí Labe, s. p., Vodovodů a kanalizací Nymburk, a. s., České inspekce životního prostředí, Vodárny Káraný, a. s. a Města Milovice.
Správa významného vodního toku Mlynařice náleží Povodí Labe, s. p., Vámi zmiňovaný problematický úsek se nachází cca v ř.km 12,000 – 15,000. Z hlediska výkonu správy vodních toků je tento úsek značně problémový, a to hned z několika důvodů - v 30. letech minulého století došlo k směrovému napřímení toku a koryto bylo upraveno do tvaru jednoduchého lichoběžníku s opevněním z betonových desek. V současné době jsou patrné jen zbytky původního opevnění a koryto vodního toku je značně zanesené sedimenty, problémem jsou hustě porostlé břehy a větší část údolní nivy, kde se nachází neudržovaná vegetace s převahou invazní dřeviny javoru jasanolistého.
Dalším problémem, který ovšem přímo souvisí s výše uvedenými, jsou i nevyhovující odtokové poměry Mlynařice, které jsou způsobeny nevyhovujícím minimálním sklonem dna, či vysoko posazeného dna stávajících mostních objektů. Tyto objekty v korytě vodního toku mají za následek zvýšené ukládání splavenin, a tím i rychlé zanášení koryta sedimenty.
Veškeré výše zmíněné problémy jsou bohužel dlouhodobě charakteristické právě pro Mlynařici, přičemž výše zmíněné problémy značně ztěžují správu vodního toku. Správce vodního toku se výše zmíněnou problematickou správou zabývá systematicky a hledá dlouhodobé řešení této problematiky. V minulosti došlo ke zpracování vodohospodářských studií v roce 1981 a 1990, které řešily nevyhovující stav koryta v celé jeho délce, a na jejichž základě došlo k provedení dílčích opatření.
V poslední době byla zpracována Studie proveditelnosti revitalizačních opatření na toku Mlynařice v úseku Benátecká Vrutice – Milovice, která byla mimo jiné představena zástupcem státního podniku Povodí Labe na vodoprávním dozoru v Milovicích. Záměrem revitalizačních opatření je odstranění kontaminovaného dnového sedimentu, odstranění opevnění koryta vodního toku, plošná likvidace javoru jasanolistého z břehového i doprovodného porostu, zlepšení návaznosti vlastního koryta Mlynařice na příbřežní zónu a celou údolní nivu. S ohledem na majetkoprávní komplikace bylo však v rámci studie prověřeno, že navržená revitalizační opatření jsou velmi obtížně realizovatelná.
Povodí Labe, s. p. se jako správce Mlynařice pravidelně a dlouhodobě věnuje problematickému úseku v rámci provozní údržby koryta, v pravidelných cyklech je prováděno odstraňování výmladků invazivních dřevin v přístupných úsecích, intenzivnější činnost provozní údržby byla v současnosti pozastavena v souvislosti s přípravou výše zmíněné studie proveditelnosti revitalizace vodního toku a s předpokládanou realizací větší investiční akce.
Na základě shora uvedeného vodoprávního dozoru byly definovány kroky, které je nezbytné učinit ke zlepšení stavu vodního toku a přilehlých pozemků. Realizace je odvislá od stanovisek orgánů ochrany přírody a součinnosti vlastníků pozemků spočívající jak ve vlastních zásazích pro omezení šíření invazivních dřevin, tak i v umožnění realizace plánovaných opatření správcem toku. Povodí Labe, státní podnik bude i nadále usilovat o nápravu současné situace zejména tím, že po kladném projednání projektové dokumentace s dotčenými orgány státní správy a vlastníky pozemků zajistí v rámci svých finančních možností nezbytné zásahy v předmětném úseku vodního toku Mlynařice.
K Vašemu upozornění na případné vypouštění odpadních vod do vodního toku Mlynařice sdělujeme, že z hlediska rozdělení kompetencí ústředních vodoprávních úřadů podle ustanovení § 108 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů, je pro ochranu množství a jakosti povrchových a podzemních vod věcně příslušným ústředním vodoprávním úřadem Ministerstvo životního prostředí.
S pozdravem
Ing. Daniel Pokorný
ředitel odboru